Seniorzy, którzy nie radzą sobie już z codziennymi czynnościami czy mający ograniczenia ruchowe często są całkowicie lub w dużej mierze są zależne od innych. Niestety, rodzina z różnych względów nie zawsze może w pełni poświęcić się i zająć opieką. Bliski potrzebuje profesjonalnego wsparcia? W takiej sytuacji rodzina może skorzystać z usług domu opieki lub zdecydować się na opiekę domową i zatrudnić opiekunkę. Omawiamy, dlaczego warto jednak zdecydować się na opiekę domową!

Dom opieki czy opieka domowa – co wybrać?

Współcześnie osoby dorosłe większość czasu poświęcają na pracę i inne ważne zajęcia, przez co często po prostu nie mogą zapewnić pełnego wsparcia, kiedy okazuje się, że dziadkowie czy rodzice jej potrzebują już na co dzień. W takim przypadku konieczna jest dodatkowa pomoc.

Jednym z rozwiązań jest umieszczenie seniora w domu opieki. Oddanie bliskiej osoby do specjalistycznej placówki dobrze jest traktować jednak jako ostateczność. Nie bez powodu takie rozwiązanie wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ jest postrzegane niemalże jako porzucenie bliskiego w chorobie. Musi wtedy opuścić rodzinny dom i bliską, bezpieczną przestrzeń, na rzecz zupełnie obcego miejsca oraz nieznanych mu ludzi. Przez to może czuć się samotny, niepotrzebny. Nawet jeśli rodzina będzie go regularnie odwiedzać, większość czasu będzie tak naprawdę sam. 

Relacje międzyludzkie mają ogromny wpływ na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Osoby starsze i chore bardzo przywiązują się do miejsc, w szczególności do domu, ponieważ czują się w nim bezpieczne. Przeniesienie do domu opieki może wywołać duży stres i dyskomfort. Z tego względu w większości przypadków lepiej zdecydować się na opiekę domową. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, których stan jest już taki, że ich pozostawienie w domu jest zagrażające ich życiu. Czasem zdarza się tak, że senior zaczyna zachowywać się agresywnie, co może być skutkiem choroby. Wtedy może być zagrożeniem nie tylko dla siebie ale też osób z jego otoczenia. 

Zalety opieki domowej

Korzystanie z opieki domowej ma wiele zalet. To dobre rozwiązanie zarówno dla seniora , jak i jej rodziny. Wsparcie opiekunki/opiekuna jest znacznym odciążeniem, co podnosi jakość życia wszystkich domowników. Przy tym wprowadza tak naprawdę niedużą zmianę, co ogranicza stres.

Senior czy osoba chora ma wtedy zapewnione:

  • wszelką pomoc we potrzebach higieniczno -toaletowych 

  • zbilansowane, domowe posiłki,

  • poczucie bezpieczeństwa, bo przebywa w znanym mu otoczeniu

  • towarzystwo opiekunki w codziennych czynnościach 

 

Senior objęty opieką domową pozostaje w znanym sobie otoczeniu (może chodzić na spacery w ulubione miejsca, rozmawiać z sąsiadami itp.), a także ma stały kontakt z bliskimi. Może także brać udział w rodzinnych uroczystościach i świętach (oczywiście w miarę możliwości). Kwestie te mają niebagatelny wpływ na samopoczucie oraz pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję fizyczną i umysłową.

Do kogo się zwrócić i omówić temat?

Temat korzystania z usług opieki domowej lub domu opieki przede wszystkim warto omówić z samą osobą starszą/chorą (jeśli jest to możliwe). Do rozmowy trzeba podejść z dużą dozą empatii oraz szczegółowo przedstawić wszystkie zalety. Należy też oczywiście porozmawiać z pozostałymi członkami rodziny, szczególnie, jeśli mieliby (lub mogliby) brać udział w finansowaniu wsparcia. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że w ogólnym rozrachunku opieka domowa jest tańsza niż opłacanie pobytu w domu opieki.